Biuro Marketingowe Piotr Dobrołęcki

"Porozumienie Wydawców" i seria "Kanon na Koniec Wieku"

Pomysł wydania wspólnej - międzywydawniczej - serii najlepszych książek ubiegłego wieku powstał na jesieni 1998 roku w trakcie rozmów zainicjowanych w wydawnictwie Muza SA. Wówczas kilku czołowych wydawców literatury pięknej podjęło rozmowy o sposobie wyłonienia tytułów do planowanej serii i zasadach dalszej współpracy. Inicjatywę podjęła redakcja "Rzeczpospolitej", a następnie uzyskano patronat medialny Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. - co przesądziło o szerokim zasięgu przedsięwzięcia. Grupa współpracujących wydawców ukształtowała się ostatecznie w maju 1999 roku jako "Porozumienie Wydawców", do którego weszli przedstawiciele: Domu Wydawniczego Bellona, Domu Wydawniczego Rebis, Muzy SA, Państwowego Instytutu Wydawniczego, Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, Wydawnictwa Dolnośląskiego, Wydawnictwa Literackiego oraz Wydawnictwa Naukowego PWN.

Wówczas też - w trakcie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie - ogłoszono plebiscyt, który trwał na łamach "Rzeczpospolitej" przez dwa miesiące i w lipcu ogłoszono jego wyniki. Czytelnicy nadesłali prawie 4,5 tys. kuponów plebiscytowych, na podstawie których zestawiono listę 600 tytułów wytypowanych do planowanej serii. Na pierwszym miejscu znalazł się - o "parę długości" przed następnymi tytułami - "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. Wydawcy postanowili wydać 25 kolejnych tytułów z listy plebiscytowej - po dwa tytuły miesięcznie. Potem dołączono kolejne 15 tytułów z dalszych miejsc na liście, czyli seria liczy łącznie 40 pozycji, przy czym niektóre z nich są pozycjami wielotomowymi, co oznacza, że łącznie ukazało się 56 woluminów, które ustawione obok siebie zajmują półkę o długości 220 cm.

Autorem opracowania graficznego i typograficznego, a także całej oprawy estetycznej serii, w tym logo składającego się z powtarzającej się nazwy serii złożonej czcionką Times New Roman jest znany grafik i twórca wielkiej liczby okładek książkowych, jakie obecne są na rynku w ostatnich latach - Maciej Sadowski.

Większość książek objętych serią "Kanon na Koniec Wieku" wydali członkowie "Porozumienia Wydawców" dysponujący prawami do poszczególnych tytułów oraz do ich tłumaczeń. W sześciu przypadkach "Porozumienie Wydawców" zaprosiło do współpracy innych edytorów, którzy posiadali prawa autorskie. W tym celu zawarto odrębne umowy z "a5", "Albatros/Andrzej Kuryłowicz", "Bertelsmann Media", "Czytelnikiem", "Naszą Księgarnią" oraz "Polnord - Wydawnictwo Oskar". Warte podkreślenia jest, że nikt z zaproszonych nie odmówił współpracy, co potwierdza wysoka rangę przedsięwzięcia jakim jest seria "Kanon na Koniec Wieku" dla środowiska wydawniczego.

Przed rozpoczęciem edycji serii "Kanon na Koniec Wieku" i w trakcie jej trwania odbyło się ponad piętnaście konferencji prasowych z udziałem wydawców i dziennikarzy, a także przedstawicieli producenta papieru i drukarni. Wielokrotnie tematyka serii pojawiała się w tekstach drukowanych w "Rzeczpospolitej" oraz w innych gazetach i czasopismach, a także w programach radiowych oraz w telewizji, głównie w programie II TVP. O serii "Kanon na Koniec Wieku" najwięcej informowali redaktorzy Krzysztof Masłoń, Jacek Ejsmond, Jolanta Fajkowska, a także Małgorzata Kamykowa, Ewa Prządka, Hanna Maria Giza, Zbigniew Suchar i wielu innych.

Status sponsora serii "Kanon na Koniec Wieku" otrzymały tylko dwie firmy: International Paper - Kwidzyn S.A. jako wyłączny dostawca papieru do produkcji książek w ramach serii "Kanon na Koniec Wieku" oraz OZGraf - Olsztyńskie Zakłady Drukarskie S.A. - wyłączny wykonawca druku i oprawy.

Książki z serii "Kanon na Koniec Wieku" dotychczas zostały wydrukowane w nakładach kształtujących się od 5 tys. do 11 tys. egzemplarzy, co zostało już wielokrotnie uznane za niewątpliwy sukces.

Książki z serii "Kanon na Koniec Wieku" dostarczane były odbiorcom w ramach sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez "Porozumienie Wydawców", a także w sprzedaży detalicznej w wybranych księgarniach i salonach EMPIK-u.

Równolegle ze rozpoczęciem sprzedaży książek z serii "Kanon na Koniec Wieku" - "Porozumienie Wydawców" podjęło działania zmierzające dla zdobycia sponsorów dla zakupu kompletów serii dla bibliotek szkolnych i samorządowych. Do akcji tej czynnie włączyło Polska Rada Biznesu. Wynikiem akcji jest - jak dotychczas - ufundowanie ponad czterdziestu kompletów serii "Kanon na Koniec Wieku" przez prawie dwadzieścia wielkich i średnich przedsiębiorstw. Najbardziej hojnym sponsorem w tej akcji jest Interantional Paper - Kwidzyn S.A., który ufundował cztery komplety książek dla szkół kwidzyńskich.


Oto lista książek "Kanonu na Koniec Wieku":

 1. Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
 2. Albert Camus - Dżuma
 3. Julio Cortazar - Gra w klasy
 4. Umberto Eco - Imię róży
 5. Witold Gombrowicz - Ferdydurke
 6. Günter Grass - Blaszany bębenek
 7. Jaroslav Hasek - Przygody dobrego wojaka Szwejka
 8. Joseph Heller - Paragraf 22
 9. Ernest Hemingway - Komu bije dzwon
 10. Zbigniew Herbert - 89 wierszy
 11. Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat
 12. James Joyce - Ulisses
 13. Franz Kafka - Proces
 14. Tomasz Mann - Czarodziejska góra
 15. Gabriel Garcia Márquez - Sto lat samotności
 16. A.A.Milne - Kubuś Puchatek * Chatka Puchatka
 17. George Orwell - Folwark zwierzęcy
 18. George Orwell - Rok 1984
 19. Boris Pasternak - Doktor Żywago
 20. Marcel Proust - W poszukiwaniu straconego czasu
 21. Antoine de Saint-Exupéry - Mały Książę
 22. Bruno Schulz - Sklepy cynamonowe * Sanatorium Pod Klepsydrą
 23. Aleksander Sołżenicyn - Archipelag GUŁag
 24. Michaił Szołochow - Cichy Don (tom 1-4)
 25. J.R.R.Tolkien - Władca Pierścieni
 26. Samuel Beckett - Dramaty
 27. Joseph Conrad - Lord Jim
 28. William Faulkner - Wściekłość i wrzask
 29. Sigmund Freud - Wstęp do psychoanalizy
 30. Hermann Hesse - Wilk stepowy
 31. Aldous Huxley - Nowy, wspaniały świat
 32. Ken Kesey - Lot nad kukułczym gniazdem
 33. Milian Kundera - Nieznośna lekkość bytu
 34. Tomasi di Lampedusa - Lampart
 35. Mario Vargas Llosa - Rozmowa w "Katedrze"
 36. Tomasz Mann - Doktor Faustus
 37. Robert Musil - Człowiek bez właściwości  (t. 1-4)
 38. E.M. Remarque - Na zachodzie bez zmian
 39. Isaac Beshevis Singer - Sztukmistrz z Lublina
 40. John Steinbeck - Grona gniewu